Modern and Contemporary Art

mon 10 June 2019
Live auction 304
44

MINO MACCARI

€ 600 / 1.500

MINO MACCARI

(Siena 1898 - Roma 1989)

Figure

acquerello su carta

cm 28x40

firmato

Figures

watercolor on paper

cm 28x40

signed

Tre volti

pastelli su carta

cm 30x50

Three faces

crayons on paper

cm 30x50

Personaggi

acquerello su carta

cm 34x26

firmato

Characters

watercolor on paper

cm 34x26

signed